top of page

Lugu 24

Sünnitasin Pelgulinna sünnitusmajas septembris 2013.


Kuna olin esmasünnitaja, siis võtsin juurde eraämmaemanda, et kõik kulgeks rahulikult ja turvaliselt. Sünnitustegevus algas täpselt nii, nagu ikka filmides ja raamatutes kirjeldatakse - looteveed tulevad ära ja siis üks hetk tuleb haiglasse minna.


Jõudsin haiglasse kell 18.00 õhtul, tuvastati 3 cm avatust. Suuri valusid esialgu ei olnud. Küll aga täheldasin, et seistes olid tuhud iga 1 minuti tagant, aga pikali olles iga 15 minuti tagant. Eraämmaemand rõhutas pidevalt, et kuna olen esmasünnitaja, siis ei sünni see laps veel nii pea, heal juhul järgmise päeva lõunaks või õhtuks.


Kella 20.00 paiku läksid valud ühtäkki suuremaks ning ühel hetkel langesin kägarasse põrandale, sest ei suutnud end liigutada. Eraämmaemand tuli korraks mind vaatama ning käratas mulle näkku, et kuna olen esmasünnitaja, siis ei saa mul mingit sünnitustegevust veel olla ning lõpetagu ma oma valu demonstreerimine.


Kella 20.30 paiku palusin pisarsilmi epiduraali, kuna valu oli väljakannatamatu. Eraämmaemand ütles, et ei saa, kuna olen esmasünnitaja ja laps ei sünni veel nii pea.


Lõpuks, enne kella 21.00, edastas eraämmaemand minu soovi kahele anestesioloogile, kes tulid mulle epiduraali tegema. Olin kägaras voodis külje peal, kui need kaks anestesioloogi tulid mind üks ühelt poolt (jalgadest) ja teine teiselt poolt (kätest) sirgeks tõmbama, et saaks epiduraalisüstla mulle selga torgata. See hetk, kui süstal läks selga tundsin ürgset tõuget enda kehas (tunne, nagu kohe läheb kõht lahti ja seda ei peata ükski vägi). Palusin eraämmaemandal, et ma saaksin minna wc-sse end tühjendama.... Ühtäkki karjatab eraämmaemand: "Laps sünnib!!! Kohe!"


Algasid pressid. Kell 21.36 registreeriti lapse sünniaeg. Ma sain epiduraali täisavatuse ajal ehk 10 cm avatuse pealt, paar minutit enne presside algust. Eraämmaemand ei kontrollinud enne epiduraali paigaldamist avatust. Olin esmasünnitaja ja tõsisematest valudest lapse kättesaamiseni läks 1.5 tundi. Kuni lõpuni välja ei suutnud eraämmaemand uskuda, et ma tõesti sünnitan.


Pilt on illustratiivne.

bottom of page